Chinese (Simplified)EnglishGermanPolish

Pomimo przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 stycznia 2020 r., po brexicie każda przesyłka do i z Wielkiej Brytanii będzie podlegać zgłoszeniu celnemu.

Rząd Wielkiej Brytanii wdrożył Przejściowe uproszczone procedury /TSP/ w celu ułatwienia transportu towarów pochodzących z UE do Wielkiej Brytanii.
TSP ogranicza ilość informacji, które brytyjscy odbiorcy towarów muszą podać w zgłoszeniu przywozowym, gdy towary przekraczają granicę z UE. Procedury TSP stosuje się do większości rodzajów towarów (z wyłączeniem np. towarów niebezpiecznych, ADR, IMO Class). Aby móc skorzystać z TSP, brytyjski odbiorca towarów musi zarejestrować się w TSP. Po dokonaniu rejestracji, należy przekazać numer rejestracji TSP spedytorowi realizujacemu obsluge spedycyjna.

Korzystanie z TSP zmniejsza ryzyko opóźnień na granicy, ponieważ zmniejsza ilość informacji, które należy podać w zgłoszeniu przywozowym. Po okazaniu numeru TSP odprawy celnej nie trzeba będzie przechodzić natychmiast na granicy, tak więc większość przesyłek uniknie kolejek do odprawy w porcie.